Ultimele subiecte
» www.MuzicaDownload.net
Sam Aug 15, 2009 2:22 am Scris de uploader_site

» Nyeuffe`s GFX
Vin Aug 08, 2008 9:15 am Scris de Nyeuffe

» Spatiu
Vin Aug 08, 2008 9:12 am Scris de Nyeuffe

» ohayo~nya ^e^
Mier Aug 06, 2008 7:58 pm Scris de Nyeuffe

» Ce melodie asculti acum?
Mier Aug 06, 2008 3:49 pm Scris de Anna Molly

» Ce carte citit in prezent ?
Mier Aug 06, 2008 9:39 am Scris de Yuki Sou ~

» Cartea preferata
Mier Aug 06, 2008 8:47 am Scris de Myu~ai

» Scriitorul Preferat
Mier Aug 06, 2008 8:46 am Scris de Myu~ai

» Albatross18/Pangya
Mar Aug 05, 2008 3:36 pm Scris de Byo.Shin

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 21, Sam Dec 08, 2007 8:48 pm

Parerea voastra

In jos

Parerea voastra

Mesaj Scris de Kurako la data de Mar Ian 29, 2008 11:42 am

Hmmm....
Anime-ul asta l-am aflat la intamplare,dar nu m-am uitat la titlu in mod special,m-a atras cateva amv-uri pe care le-am vazut inainte si al inceput mi s-a parut fff sadic,dar ei bine...
Titlul 'Elfen lied' inseamna "Cantecul Elfilor(nu pot sa imi dau seama a ce s-a referit cu "cantec",dar dupa un studiu psihologic am realizat ca dorea in mare parte sa faca intelesul figurat al cuvantului "cantec",care in cazul asta inseamna de fapt "poveste",sa sune mai tragic,iar actiunea sustine ipoteza mea),cu alte cuvinte,nu e nimic indirect aici

Actiunea este dramatica si contine multe scene thriller,care vor sa exprime dorinta lui Lucy de a arata ca nu mai poate fi calcata in picioare sau umilita ca si in copilarie(deci va dati seama ca ea este personajul principal^^),iar toata ura ei o revarsa prin setea de a ucide,si a decima tot ce misca.Ea nu este tot timpul asa,deoarece are 2 personalitati,iar cea de a 2-a,Nyuu,este opusul lui Lucy.Nyuu e naiva,face lucruri stupide si are un aspect kawaii,dar nu stie sa rosteasca decat "nyuu"intruna(nyu=inseamna lapte in japoneza)

Povestea o inconjoara pe Lucy,care a fost inchisa 8 ani intr-un laborator de cercetare,pt ca este una din rasa de oameni cu coarne numitii,Diclonius.Ea reuseste sa scape si ajunge la Kouta acasa,fostul sau prieten din copilarie care si-a pierdut memoria din cauza ac ea i-a ucis tatal si sora.Astfel intra in diferite confruntari sangeroase,din cauza celor care vor sa o ucida

Ca de altfel si aici totul se explica in ultimele 2 episoade cand Kouta o recunoaste pe Lucy care ii spune ca tot ce a indurat a fost in speranta de al vedea din nou(ce romantic.... )

La sfarsit ea normal trebuia sa moara,dar se pare ca in ultima scena apare o silueta in fata portii ce seamana cu ea si astfel se termina lasand lumea in suspans,ceea ce mi s-a parut un sfarsit potrivit,dar vroiam sa urmaresc evolutia lui Lucy acum ca devenise mai normala
Kurako
20%
20%

feminin
Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 26/01/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Parerea voastra

Mesaj Scris de Byo.Shin la data de Joi Apr 03, 2008 3:27 pm

Este un anime destul de bun. O ador pe Lucy si povestea ei.
Totusi anime-ul e putin cam infricosator, dupa parerea mea, dar e destul e complex si plin de suspans...plecand de la personaje si grafica pana la muzica si toate celelalte.
Unele chestii sunt destul de greu de inteles...si mi-a luat ceva timp sa inteleg ce vrea sa zica in unele episoade >.<
Sfarsitul a fost destul de dragut si mi s-a parut potrivit pentru acest anime si mi-a placut destul de mult...nu-mi venea sa cred ca se termina >.<
Byo.Shin
Rozen Moderator
Rozen Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 1650
Varsta : 25
Localizare : Summer Memories
Data de inscriere : 01/02/2008

Character sheet
Personaj: Shin

Vezi profilul utilizatorului http://ivory-irony.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Miko.Sho la data de Dum Mai 11, 2008 8:09 am

Ok,am descoperit acest anime in clipa cand,am obs. pe formul meu{fostul,parca acolo am vazut} ca discutau niste userii despre el,cum ca ar fi cu BLOODY.Eu un big fan=)) nu puteam sa las acest anime in pace.Numai melodia imi dadea fiori,iar cand am vazut cum se bat,despre ce e vorba si etc. acest anime sa pus automat pe lista mea de "Anime Cool",numai ca el a trecut de "Anime Cool" la "Super Anime,Ultra etc.".
Ma atras mult Lucy X.x
Miko.Sho
20%
20%

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 08/12/2007

Character sheet
Personaj: Ryone

Sus In jos

Mesaj Scris de Kanaya la data de Dum Mai 11, 2008 3:36 pm

umh...la inceput nu am avut rabdare sa ma uit la anime pentru ca nu intelegeam mare lucru din el...apoi cand m-am plictisit am incercat sa il vad din nou cu mai multa atentie si am observat ca era un anime kawaiooo...ma cam deranjat faza ca are mult prea mult sange si in fiecare zi cineva moare sau este batut foarte tare....apoi imi place caracterul unor personaje cum ar fi Lucy...Nyu...Nana sunt toate chiar kawaioooo.....imi place muult grafica si am si o mica nelamurire nu stiu de ce creatorul anime-ului i-a dat titlul de ''Elfen Lied'' si nu stiu ce inseamna asta....eu as crede ca inseamna cantecul elfilor dar nu sunt prea sigura.....am observat ca personajele sunt foarte interesant create iar puterile unora sunt chiar bine realizate.......povestea anime-ului este una interesanta......cam sangeroasa dar ar trebui sa recunosc ca este o poveste originala poate una din cele mai originale povesti din anime-uri.....deci acest anime este kawaiooo si din partea mea merita o nota de 10
Kanaya
80%
80%

feminin
Numarul mesajelor : 418
Varsta : 26
Data de inscriere : 14/04/2008

Character sheet
Personaj: Kanya

Sus In jos

Mesaj Scris de Yuki Sou ~ la data de Vin Iun 27, 2008 9:26 am

n_n eu abia acum vad ca nu am postat aici z.z
Anyway, sa nu mai fac offtopic...
Anime-ul asta e unul dintre preferatele mele inca de anul trecut, si inca nu vreau sa il scot de pe lista XD.
Totusi, eu nici acum nu imi pot da seama la ce se refera numele anime-ului, asa cum a spus si Kurako, Elfen Lied inseamna Cantecul Elfilor.Ma gandeam ca e posibil sa se refere la Lilium care este si openingul
Spoiler:
pentru ca in anime Kouta are o cutiuta muzicala care canta Lilium

Anyway, in ce priveste ideea anime-ului as spune ca imi place foarte mult.Este originala si in acelasi timp interesanta.Personajele sunt bine realizate, nu chiar originale, but anyway.
Imi place mult de Lucy pentru ca e un personaj destul de original, iar ideea cu Nyu mi se pare interesanta XD.
Coloana sonora si grafica au fost foarte bune, chiar se numara printre preferatele mele.Openingul il ador @_@ . Endingul nu mi se pare prea bun, nici prima oara cand l-am auzit nu prea mi-a placut XD
Yuki Sou ~
Co-Administrator
Co-Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 27
Localizare : Infinite Gianism
Data de inscriere : 08/12/2007

Character sheet
Personaj: Deridovely

Vezi profilul utilizatorului http://eclipse-project.1talk.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de Melancholy la data de Mar Iul 08, 2008 1:42 pm

Elfen Lied a fost unul dintre cele mai bune animeuri pe care le-am vazut. La inceput mi s-a parut cam sadic, dar am fost atrasa de storyline care e relativ bun. Chestia cu mainile invizibile m-a atrs cel mai mult probabil, mi s-a parut o idee extraordinar de originala. Grafica aproape perfecta pentru gusturile mele, iar coloana sonora superba. Piesa Lilium este una dintre cele mai sublime melodii pe care le-am auzit. In general am o parre foarte buna despre el si l-as revedea cu placere in orice moment.

P.S. Ganditi-va ca prietena mea, care uraste animeurile bloody si nu asculta decat bluesuri deci este o fata foarte linistita, calma, pasnica etc etc a adorat acest anime pur si simplu and that is the proof of its awesomeness XD
Melancholy
20%
20%

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 24
Localizare : ~sky of the heart~
Data de inscriere : 08/07/2008

Vezi profilul utilizatorului http://blinksora.deviantart.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Tahrik la data de Lun Iul 21, 2008 9:59 am

Mie mi se pare unul foarte reusit ,povestea este originala ,interesanta si foarte complexa .Singurul lucru ,care mi-a displacut a fost faptul ca anime-ul a fost cam scurt ,am inteles ca au fost niste probleme financiare sau ceva in genul ,desi m-am uitat la OVA ,mi-ar fi placut sa fie mai multe episoade .
Grafica ,mi-a placut foarte mult ,Lucy e foarte bine "creionata" ,desi uneori ,de fapt au mai fost momente in care lucrurile erau cam "strambe" .
Coloana sonora ,opening-ul a foat foarte bine ales cu tema anime-ului si mi-a placut in mod special chiar daca a fost de Opera [cred ca acest gen a fost] .Lucy este tot preferata mea din anime O.O' si cred ca imi place si de Kouta .
Deci acest anime mi-e mi-a placut si merita vizionat ^^ .
Tahrik
20%
20%

feminin
Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 20/07/2008

Character sheet
Personaj:

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat